takhle bloguje černá kočička Charlie

Jak třídit odpadky

23. června 2008 v 13:06 | Jituška |  Jitka bloguje
…tak, aby to mělo vážně smysl? To ví odbornice na ekologii Martina Vrbová.

* Musím například kelímek od jogurtu či lahev od oleje před tím, než je vyhodím do tříděného odpadu, vymýt?


Nemusíte. Pokud ale jogurt nebo třeba margarín úplně nedojíte, zbytek před vyhozením vyškrábejte. A jestli na to zrovna nemáte čas, hoďte je raději do ,normálního' směsného odpadu - takhle špinavé obaly totiž nemají ve tříděném odpadu co dělat.

* Mají se odstraňovat papírové etikety či víčka od jogurtů?

Etikety na lahvích klidně nechte, ty při zpracování nevadí. Naopak víčka od jogurtů, samozřejmě ta hliníková, která jsou zespodu stříbrná, do plastu nepatří. Pokud je ale ekologie váš životní styl a chcete být opravdu dokonalí, víčka doma shromažďujte a pak je doneste do sběrného dvora.

* Co většina lidí o třídění odpadu pravděpodobně ještě neví?

Třeba že použité ubrousky, papírové kapesníčky a znečištěný papír se netřídí, ale patří do normální popelnice. Stejně jako hygienické potřeby nebo obaly ze stoprocentně recyklovaného papíru - například krabičky od vajíček a kotoučky od toaletního papíru. Papír se totiž nedá recyklovat donekonečna.

* A jaké jsou naše nejčastější chyby?


Lidé dávají porcelánové a keramické nádobí či zrcadla do kontejnerů na sklo, plastové trubky či staré linoleum zase přidávají do plastů. Tyhle věci tam ale nepatří. Nejhorší chybou je, když si pletete kontejner na tříděný odpad s obyčejnou popelnicí.

* Zkazím něco zásadně, když do žlutého kontejneru na plasty omylem vhodím například skleněnou lahev?

Nezkazíte. Na linkách se odpady třídí na jednotlivé druhy podle toho, jak se budou dál zpracovávat, a přitom se z nich odstraňuje vše, co tam nepatří. Takže pokud hodíte do plastů sklo nebo porušíte některé z výše zmíněných pravidel, obsluha linky na to přijde. Nic zlého se nestane, ale přiděláváte tím lidem práci.

* Přibudou u nás také kontejnery na skořápky od vajec či slupky od brambor?

Otázka bioodpadů je u nás dnes velmi aktuální. Musí se řešit. Česko ale zatím nemá dostatek technologií na jejich zpracování, takže si ještě několik let počkáme.

Publikováno v Marianne 30.5.2008
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.