takhle bloguje černá kočička Charlie

Zoologická a botanická zahrada Plzeň

20. října 2007 v 22:26 | Jituška |  Výletníček
Volný den po svatbě Machi a Aleše v Plzni jsme nevyužili ani tak ke klábosení, prohlídce bytu a zpovídání novomanželů, ale k návštěvě plzeňské zoo, která sice patří k menším, ale z několika důvodů nemá zatím v České republice konkurenci. K tomu ještě nepočítám fakt, že je pro neplzeňáky celkem netrefitelná díky fascinujícímu městskému okruhu a uzavírce v jedné ze dvou příjezdových cest :D

Z historie

Za vznik zoo v Plzni "může" oblíbený zájmový kroužek IRIS, který zoo nadělil obyvatelům Plzně ke svému 25. výročí založení - psal se rok 1926. Tím se stala zoo jednou z nejstarších v ČR. První zajímavůstkou je, že se v zoo z počátku ani nevybíralo vstupné, později provozovatelé "přitvrdili" a vybírali 1 korunu za dospělého a 50 hal. za dítě.
Zoologická zahrada se úspěšně rozrůstala až do r. 1961, kdy v ní propukla epidemie anthraxu a ze ZOO IRIS se po obnovách stala plzeňská zoo nacházející se v Lochotínském parku v těsné blízkosti botanické zahrady. Zoo začínala v podstatě z ničeho - s dvěma desítkami zvířat a dlouho připomínala spíše staveniště. Za přispění ing. Josefa Vágnera ze zoo ve Dvoře Králové vznikl v r. 1981 další unikát - propojení zoologické zahrady s botanickou.
Další zajímavostí je, že zde můžeme vidět více než 75 % druhů zvířátek, které se v jiné zoo v republice nechovají, chovaná zvířata mají nezvykle velké výběhy a součástí zoo je také dinopark (na něj nám čas už nezbyl). Se zoo spolupracují také sokolníci, kteří mají každý den pravidelné vystoupení.

Tipy na výlet
Radím nenechat se zmást (jako já) a nehledat zoo hned na vjezdu do Plzně od Prahy, kde k návštěvě láká triceratops (asi). Zoo se nachází severně od centra Plzně na úrovni Severního Předměstí.
Otvírací doba v průběhu dubna až října je denně 8-19 hodin, po zbytek roku 9-18, dospělí v létě zaplatí 75,-, v pro děti, ZTP a v zimě se vstupné různě snižuje. Při návštěvě zoo a dinoparku si připlatíte cca 50 korun, samotný dinopark je za 80,- pro dospělé.

Další informace:
www.zooplzen.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.