takhle bloguje černá kočička Charlie

Kreuzkirche Dresden

20. října 2007 v 21:40 | Jituška |  Výletníček
Zoo jsme si prohlédli docela rychle - není ani velká, a navíc se spustil nechutný déšť, vypravili jsme se proto (opět pěšky) do centra Drážďan. Jako úkryt před deštěm se nám nepodařilo najít žádnou restauraci - všichni měli stejný nápad a tak bylo všude úplně plno. Zamířili jsme proto do kostela, který je znám jako jedno z nejvybombardovanějších míst v Drážďanech.

Z historie
Kreuzkirche - Kostel svatého Kříže je kostel evangelický a byl založen ve 13. století jako Kostel sv. Mikuláše. Ten byl ale zničen v průběhu sedmileté války a po ní jej nahradil nový barokní kostel. I ten měl podobný osud - v 18. století kostel do základů vyhořel. Následující stavba je známá z řady historických fotografií jako jedno z míst, které bylo nejvíce zasaženo bombardováním. Z kostela v podstatě zbyly jen patky sloupů, což můžeme vidět při jeho navštívení. V 50. letech minulého století byl opět postaven na původních základech a právě jako památka na 2. světovou válku zůstaly v kostele již zmíněné zachované patky kostelních sloupů. V moderní historii Německa hrál Kostel sv. Kříže klíčovou roli při revoluci v r. 1989.

Tipy na výlet

Najít Kreuzkirche je velmi jednoduché - z hlavního nádraží stále rovně. Z jiným míst se můžeme orientovat podle viditelné věže nebo podle zdí historického Zwingeru (ten jsme navštívit nestihli). Kostel je přístupný v podstatě nepřetržitě, jen bych se vyhnula době mší v pátek a v neděli.
Zajímavé je na něm už to, že nemá skoro žádnou vnitřní výzdobu kromě oltáře, na jeho obnovu byly použity peníze z veřejné sbírky a na mohutných varhanách, na kterých právě někdo zkoušel, jsem napočítala 105 píšťal.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.