takhle bloguje černá kočička Charlie

Hrad Točník

9. září 2007 v 18:08 |  Výletníček

Už v červnu jsem si v tramvaji všimla oranžového plakátku zvoucího na taneční etno festival Spojeni rytmem na hradě Točník. Tenkrát mi ještě trochu unikly podrobnosti, ale shodou okolností přišla na akci řeč a tak jsme se rozhodli akci podpořit - výtěžek byl věnován dětskému domovu v Klánovicích a spojit s výletem.


Historie
Hrad Točník stojí nad obcí Točník společně se zřícenou hradu Žebrák, který byl vybudován podstatně dříve. Právě zřejmě požár Žebráku přiměl tehdejšího majitele krále Karla IV. ke stavbě honosnějšího a výše postaveného Točníku. To bylo na konci 14. století. Po jeho smrti připadl hrad Zikmundovy, který však během několika prvních dní nechal odvézt veškeré vybavení a na hradě nepobýval. Hrad Točník pak v době husitských válek i po nich měnil majitele podle současné situace nebo podle toho, kdo měl jaký vztah k některému z právě zemřelých majitelů (alespoň mně to tak připadá :o)). Definitivní konec pro Točník znamenala Třicetiletá válka, v jejímž průběhu se ještě na hradě schovávali lidé. Zpráva z r. 1722 však říká, že hrad sice má střechu, nicméně obýván již není. Oba hrady se pak za zajímavých podmínek předávaly a prodávaly až v roce 2001 připadly Národnímu památkovému úřadu.

Tipy na výlet
Výlet na obě zříceniny jistě nejen milovníci Středověku. Zřícenina Žebráku je sice trochu životu nebezpečná, po pětisetmetrovém vystoupání na Točník si však zejména děti mohou užít "prolézačku v podobě hradu". Téměř všechna zákoutí, poschodí, ochozy i sklepení jsou volně přístupná, bez špagátů vymezujících, kam již nesmíte stoupnout, bez průvodců, zákazů…
Výlet ale může "lehce" zkomplikovat dostupnost, nemáte-li auto. Možností je využít jeden z mála autobusů a dojet až do obce Žebrák (přímo k Točníku téměř nic nejezdí, zvláště ne o víkendu), anebo zvolit delší pěší výlet - jet vlakem do zastávky Praskolesy a poté 7,5 km pěšky přes dálniční nadchod, Žebrák a úbočí vylézt k hradu.

Další informace:
www.tocnik.com
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.