takhle bloguje černá kočička Charlie

ZOO Dvůr Králové nad Labem

4. srpna 2007 v 11:11 | Jituška |  Výletníček
ZOO ve Dvoře Králově nad Labem je jednou z českých nejznámějších. Není sice úplně nejstarší, ale za to má největší kolekci nosorožců, specializuje se hlavně na africká zvířata a je možné se zde Africe velice přiblížit jednak kvůli volným pouze příkopem chráněným výběhům, ale především díky safari.


Historie

ZOO vznikla na místě soukromého parku s novorenesančním zámečkem z počátku 20. století. Pro veřejnost byla otevřena roku 1946 na pouhých 6 ha. Specializaci na africkou zvířenu prosadil v 70. letech jeden z nejznámějších ředitelů ZOO - ing. Josef Vágner. Dílem následujícího ředitele, ing. Jiřího Svobody bylo zrušení zábradlí mezi návštěvníky a zvířaty a MVDr. Pavel Suk si zaexperimentoval s návštěvníky ve volných výbězích zvířat, čímž dal vzniknout safari.
Dnes již na celé, zhruba 60ha ZOO, skutečně pletivo nebo mříže uvidíme pouze na voliérách ptáků nebo klecích malých opiček, které jej ale zdařile využívají k dovádění. Ostatní zvířata jsou oddělena buď sklem a nebo pouhým příkopem a živým plotem.

Tipy na výlet
ZOO má otevřeno denně od 9 do 18 hodin. V průběhu celého dne probíhají setkání se zvířátky v různých pavilonech (u slonů, u šelem), při nichž se návštěvníci dovědí zajímavosti z jejich přirozeného života i života v ZOO. Zejména cvičení afrických slonic Sally a Umbu a jejich hra na foukací harmoniky je zážitkem. Originální zážitky může přinést také průchozí voliéra nebo pavilon Ptačí svět, kde se ptáci pohybují volně všude kolem návštěvníků.
Součástí dvorské ZOO je i zmiňované safari - na 20 ha projíždí s návštěvníky safaribus a pozorování zeber, nejrůznějších antilop a ptáků ve volných výbězích provází poutavý výklad průvodce. Na safari je možné přijet v letních měsících i večer od 19,30 do 21,30 - navíc je 3x delší než denní - trvá hodinu a navštíví se i běžně nepřístupné areály.
Za návštěvu stojí i stálá expozice Pravěk očima Zdeňka Buriana umístěná v zámečku.
Za vstupné zaplatí dospělí návštěvníci 135,-, přičemž je možné využít různých slev, v ceně vstupenky je i jízda safaribusem (jízda vláčkem se platí na odjezdových místech).

Další informace:
www.zoodvurkralove.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.