takhle bloguje černá kočička Charlie

Zámok Bojnice (Slovensko)

4. srpna 2007 v 10:18 | Jituška |  Výletníček
Kromě ZOO je nutností při návštěvě Bojnic navštívit i zdejší doslova pohádkový zámek. Pohádkový nejen kvůli svému majestátními okouzlujícímu vzhledu, ale také proto, že byl využíván k natáčení pohádek. Není nijak těžké jej najít - je nepřehlédnutelný a navíc je "pohodlně" hned naproti vstupu do ZOO.

Historie
První zmínky o sídle spadají již do roku 1113, původní hrad byl postaven nad ústím 27 metrů hlubokého kráteru s pramenem, používaném jako zdroj vody pro zdejší hradní a později zámecké obyvatele. Největší vliv na vzhled zámku měli od 17. století až do dob První republiky Pálffyovci. Hrad získal podobu raně barokního zámku a byla zde umístěna řada umělecky cenných děl a sbírek. Po smrti posledního Ján Pálffyho v roce 1908 koupil zámek Tomáš Baťa. Umělecké sbírky byly s velké části rozprodány nebo použity pro expozici výtvarného muzea. Unikátní Bojnický oltář namalovaný na dřevěné desky dokonce neunikl ani krádeži.
Tipy na výlet
Zámek je otevřen denně od 9 do 17 hodin, v zimním období od 10 do 15 a v pondělí je tradiční zavírací den. Je ale možné přijít se podívat na noční prohlídku a setkat se s historickými osobnostmi, ale především s hradními strašidly. Celá denní prohlídka trvá déle než hodinu a prochází zámkem od jeskyně s kráterem do studně přes sklepení a kopku se sarkofágy Pálffyovců, přes ložnice a sály na několika patrech, stále zelenou zahradu až po ochoz na jedné ze zámeckých věží.
Zámek je v současné době využíván i pro svatby - církevní v zámecké kapličce a civilní ve Zlaté síni (je vykládaná plátkovým zlatem a strop je celý pokryt hlavičkami andělíčků, z nichž žádné dvě nejsou stejné).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 JA JA | 27. února 2008 v 9:53 | Reagovat

len by som chcela dodat, ze www.bojnicecastle.eu nie je oficialna stranka muzea. Je to len daky dobrak, co sa snazi prizivit sa na popularite zamku.

Oficialna stranka je na adrese: www.bojnicecastle.sk

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.