takhle bloguje černá kočička Charlie

Zámeček Humprecht

28. července 2007 v 17:24 | Jituška |  Výletníček
Na okraji městečka Sobotka u Jičína je zajímavý zámek Humprecht. Cestou k zámku je však zapotřebí překonat "pársetmetrový" výstup lesem.

Z historie
Zámeček byl postaven v druhé polovině 17. století pro Jana Humprechta Černína jako lovecký letohrádek podle návrhů italského architekta Carlo Lugare. Po deseti letech však zámeček po zásahu bleskem vyhořel a při přestavbě byl majiteli ještě o jedno poschodí zvýšen. V 19. století nahradil dvojramenný kříž na špici zámku turecký půlměsíc. Až do 20. století již nebyl nijak upravován, uvažovalo se i o jeho zboření. Před ním zámeček uchránila skutečnost, že je nepřehlédnutelnou dominantou okolí a strategický významným orientačním bodem.
Tipy na výlet

Za zmínku jistě stojí skutečnost, že zámek tvoří v podstatě dva na sobě postavené elipsoidy. Tvar elipsoidu má i jedna z místností s nepřekonatelnou akustikou. Zámecká knihovna disponuje obdivuhodně rozsáhlou sbírkou knih, z ochozu ve druhém patře je za dobrého počasí krásný rozhled na Český ráj, Trosky, Ještěd i Krkonoše.
Informace o provozu se mi nikde nepodařilo nalézt :o(
V okolí Humprechtu se kromě celého Českého ráje vyplatí navštívit pozůstatky Semtínské lípy při cestě směrem ke Kosti, Hrubou Skálu či Trosky.
Další informace:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.