takhle bloguje černá kočička Charlie

Nízke Tatry (Slovensko)

29. července 2007 v 18:13 | Jituška |  Výletníček
Do Karpatského oblouku, který Slovenskem prochází, patří i Nízké Tatry rozkládající se jižně od Vysokých, mezi údolími řek Váhu a Hronu. Přístupné jsou z jihu od Brezna (25 km) nebo Banské Bystrice (necelých 70 km) i ze severu od Liptovského Mikuláše (15 km). Celé pohoří je dlouhé 80 km a nejvyššími horami jsou Ďumbier (2 043 m. n. m.) a Chopok (2 024 m. n. m.).Podmínky

Nízké Tatry, jakožto celé Karpaty, vznikly alpinským vrásněním ve čtvrtohorách. Díky nadmořské výšce kolem 2 000 metrů zde můžeme pozorovat vysokohorskou květenu i některé relikty (např. dobře viditelná jsou výšková pásma les - kosodřevina - vysokohorská louka - kamenné moře). Pro možnost efektivnější ochrany zdejší přírody byl v roce 1978 ustaven Národný park Nízke Tatry o rozloze 81 tisíc ha.

Tipy na výlet

Přes Nízké Tatry je možné naplánovat celou řadu turistických výletů. Náš okruh začínal u lanovky ze Srdiečka na Kosodrevinu a odtud dále Chopok - Krúpove sedlo - Ďumbier - Magistrála - Kosodrevina- Srdiečko (původní plán vedl z Ďumbieru na Chapu M.R. Štefánika a Trangošku, přímá trasa je však bohužel uzavřena). Při samotné túře se však zjevovaly další a další možnosti.
Chopok - juh je také evidentně rájem lyžařů - k dispozici je asi 6 sjezdovek s vlastními lanovkami a vleky. Z jiných krás přírody jsou nedaleko Demänovská jaskyňa slobody a Demänovská ľadová jaskyňa (na severu) či Bystrianska jaskyňa (z jihu).
Další informace:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.