takhle bloguje černá kočička Charlie

Harmanecká jeskyně (Slovensko)

24. července 2007 v 21:15 | Jituška |  Výletníček
Na území Slovenska vznikla hustá síť zpřístupněných krápníkových a ledových jeskyní (plus jedna aragonitová). Mezi zpřístupněné krápníkové patří také Harmanecká jaskyňa nedaleko Banské Bystrice. Sintrová výzdoba jeskyně vznikla již v druhohorách a řada dómů v ní vznikla zřícením stropů. Díky čisté bílé barvě vápence, který vytváří podloží jeskyně, se pro Harmaneckou jeskyni zažil také název Bílá jeskyně.

Z historie
První vstupní síň jeskyně byla ode dávna používána místními obyvateli a pastýři jako ukrýt před deštěm. Novodobě objevená byla v roce 1932, to ale byla uzavřena, protože "vniknutí bylo nezákonné" a objevování dalších částí probíhalo až na konci 30. let. V průběhu II. Světové války sloužila jako úkryt místním lidem a veřejnosti byla zpřístupněna v 1950.
Tipy na výlet
Jeskyně se nachází v nadmořské výšce 821 m a proto je nutné cestou od autobusu nebo parkoviště překonat poměrně velký výškový rozdíl (výstup trvá kolem 20 minut). Dnešní prohlídková trasa má 1020 m a trvá celou hodinu. Otevřeno je každý den mimo pondělí od 10 do 17 hodin, prohlídka odchází každou hodinu.
Další informace:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.