takhle bloguje černá kočička Charlie

Dobšinská ľadová jaskyňa (Slovensko)

29. července 2007 v 20:10 | Jituška |  Výletníček
Ze zadní strany vstupenek do jeskyň na Slovensku je vidět, kolik jich můžeme navštívit - správná odpověď zní 12, z toho dvě jsou ľadové a právě Dobšinskú ľadovú jaskyňu
jsme si prohlédli tentokrát. Jeskyně se nachází 20 km od Dobšiné a 50 km od nejbližší jeskyně - Ochtinské aragonitové.


Historie

Dobšinská jaskyňa je součástí komplexu Stratenej jaskyně a vytvořila se ve druhohorních vápencích. Hlavní část jeskyně tvoří velká dutina, místy vysoká až 70 metrů a z velké části vyplněná ledem. Ledová masa rozděluje prostor této jedné dutina na několik menších i na více pater. Objem ledu v jeskyni se odhaduje na více než 100 tisíc m3 a jeho stáří na necelé 2 000 let. Díky stálé výměně vzduchu s venkovním prostředím (v létě proudí vzduch ven, v zimě dovnitř) a také díky stálému přítoku vody se ledovcová výzdoba v jeskyni stále mění. Na nezaledněných částech je možné pozorovat krápníkovou výzdobu.
Vstupní otvor do jeskyně - ľadová diera, byl známý od pradávna, první návštěvníci se v hlubších částech objevili až v roce 1870. Poměrně rychle byla zpřístupněna veřejnosti a vyhlášená byla i možnost letního bruslení na vrchu ledového masivu.

Tipy na výlet

Vchod do jeskyně se nachází v nadmořské výšce 970 m a je nutné cestou z parkoviště zvládnout řádné, údajně 25 minutové, stoupání. Trasa má 515 m a prochází se 30 minut, prohlídka odchází každou hodinu mezi 9 a 16 kromě pondělí.

Další informace:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.