takhle bloguje černá kočička Charlie

Čiernohronská železnica (Slovensko)

23. července 2007 v 20:08 | Jituška |  Výletníček
Pod Nízkými Tatrami v okrese Brezno se nachází malebná oblast Horehronie (podle řeky Hron). A právě nedaleko okresního města Brezna podél říčky Čierny Hron se nachází zajímavá kulturně-historická "atrakce" - úzkorozchodná Čiernohronská železnica.


Z historie
Železnice zde vznikla na samém počátku 20. století na základě říšského nařízení vybudovat lesní železnici pro přepravu dřeva vytěženého v okolí. Celková délka železnice včetně vedlejších kolejí byla v té době 132 km. V provozu byla i v době války (používala se pro zásobení partizánů jídlem a municí) a fungovala i v dalších desetiletích až do r. 1982, kdy měla být kompletně rozebrána a zlikvidována. Železnici se však podařilo zařadit mezi státní seznam kulturních památek a její správu převzala postupně SSM, později Fond dětí a mládeže, dnes je to občanské sdružení Vydra.
Kdy na výlet
Dnes je v provozu 14km úsek z obce Vydrovo, v níž se nachází i skanzen, přes Čierny Balog a Hronec na Chvatimech. Je možné ji absolvovat ve dvou úsecích: Vydrovo - Čierny Balog a Čierny Balog - Chvatimech. V letním odbobí 1.5.-15.9. je v provozu každý den, ve zbytku roku jezdí jen v sobotu a pouze na trati Čierny Balog - Chvatimech.
Další informace:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.